Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Betlém v kostele Nanebevzetí PM (Dorfen)

Německo: Bavorsko - München, Dorfen

WWW:

Poutní a farní kostel Nanebevzetí na Ruprechtsbergu poředstavil téměř kompletní novou budovu v roce 1784. Klenbu v roce 1782, včetně pozdně gotického chóru a věže zrekonstruoval Mathias Roesler. Byl postaven raně klasicistní sloupový zeď o délce 54 metrů.
Ve vysokém středověku byla na stejném místě kaple, kterou kolem roku 1350 nahradil velký gotický sál. Od začátku byla Dorfen pobočkou farnosti Oberdorfen. První pouť k Panně Marii v Dorfenu měla začít již v 15. století. Jistota o tom však byla teprve od roku 1632, protože ve třicetileté válce existují předchozí záznamy byly ztraceny. Potvrzení zázračného obrazu Panny Marie bylo v roce 1707. Protože rychle rostoucí příliv poutníků mohl zvládnout pouze velké množství kněží, byl postaven kněžský dům v letech 1717-19 na západě poutního kostela a v letech 1775 až 1804 zde byla také část freisingového semináře. Poutníci dosáhli svého vrcholu v poslední třetině 18. století. Na svatou horu Dorfens přišlo asi čtyři miliony poutníků, někdy dva tisíce za jeden den. V roce 1785 přijalo v Dorfenu 58 000 poutníků a od dubna do listopadu bylo přečteno 5 400 mas. V roce 1782 se hlavní loď kostela zhroutila a kostel nechal Mathias Rösler přestavět na raně klasický sál s vestavěním pozdně gotického sboru a věže. Po sekularizace v roce 1803 se příliv poutníků prudce snížil. V roce 1813 se Dorfen stal samostatnou farností s pobočkami Marktkirche St. Vitus, Pestkirche St. Sebastian, St. Andreas Kleinkatzbach, St. Peter a Paul Hampersdorf, St. Johannes d. Jakobus, Jakobrettenbach, St. Nikolaus Staffing a nyní zrušené Svaté vyplachování krve. Od roku 1953 do roku 1957 byl Georg Ratzinger spolupracovníkem, varhaníkem a kapelníkem farnosti v Dorfenu.
Interiér, tříosý se silnými kompozitními sloupy stěn a klenutými stropy, je charakterizován ekonomickým štukovým a stropním freskami z roku 1786 a pozdně barokním hlavním oltářem. Na sloupech stěn jsou vynikající postavy dvanácti apoštolů (částečně Christian Jorhan Starší). Stropní fresky, které vytvořil Johann Huber, ukazují z galerie na sbor, andělský koncert, narození Panny, Navštívení Panny, reprezentaci Ježíše v chrámu a (v sboru) pět volání z lauretské litany a Nanebevzetí- Patrozinium. Dva modré boční oltáře s oltářními listy od Josefa Hubera jsou zasvěceny svatým Johannovi Nepomukovi a biskupovi Nikolausovi. na jejich lustrových lavicích stříbrné busty z Hll. Joachim a Anna. Klasicistní štukovou mramorovou kazatelnu navrhl Erdinger Franz Schussmann. Nejvýznamnějším uměleckým dílem, byť jen rekonstrukcí, je hlavní oltář. Původní pozdně barokní oltář (1748/49) Egida Quirina Asama byl v roce 1868 nahrazen oltářem historismu s výjimkou dolní oblasti. Pastor Hermann Eigner nechal v letech 1963-1971 zrekonstruovat Asam Altar, ve kterém byl obraz milosti integrován, jak tomu bylo od středověku.
Varhany v roce 1964 postavil Zeilhubera měly 34 registrů na tři manuály a pedál. V září 2013 byly obnoveny a rozšířeny varhaníkem Utzem z Řezna a varhaníkem Weberem z Landshutu. Byly slavnostně otevřeny na Velikonoce 2014. Dnes mají 40 registrů, rozdělených do tří manuálů a pedálů. Byl také postaven nový herní stůl a nový mechanismus dostal novou izolaci.

www.wikipedie.de

Betlém
V důležitém farním a poutním kostele v Dorfenu je v Josefově kapli vystaven velkolepý barokní betlém. Dorfenova betlémská scéna je zmíněna poprvé v roce 1670 a současná sestava, která sestává z téměř 150 postav, je považována za velkou část vytvořenou v 18. století. Kromě narození Krista, které lze v současné době vidět, má betlémská scéna Dorfen tři další scény: klanění králů, obřízku Krista a svatbu Kanaánu. Prezentace se mění v odpovídající sváteční dny, takže je možné betlém obdivovat po celý rok.
Dřevěná stáj tvoří pozadí nádherné události Narození Páně a rozprostírá se v široké západní krajině. Jsou vidět stromy a keře a podlaha je posetá kameny, kameny a mechem. Vzácné postavy mají částečně vyřezávané nebo voskové hlavy a jejich šaty jsou z hedvábí a damašku, částečně bohatě vyšívané zlatými a stříbrnými nitěmi a flitry. Nahé dítě však leží na jednoduchém hadříku ve slámě.



Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kostel Nanebevzetí Panny Marie Interiér kostela Hlavní oltář Varhany Betlém Narození Betlém Klanění králů
Kostel Panny Marie Kostel Panny Marie Interiér kostela Hlavní oltář Varhany Betlém Narození Betlém Klanění králů

Kostel Panny Marie Hlavní oltář Hlavní oltář Panna Marie Panna Marie Pastevec Králové
Kostel Panny Marie Hlavní oltář Hlavní oltář Panna Marie Panna Marie Pastevec Králové


Svatá rodina Andělé Pastevci s ovcemi Vesničané Svatá rodina a králové Svatá rodina a králové Králové Družina pacholků
Svatá rodina Andělé Pastevci s ovcemi Vesničané Svatá rodina a králové Svatá rodina a králové Králové Družina pacholků


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp